
Úvodní strana
Hotové sluneční filtry Baader (11.6.2015)

Planety na večerní obloze (30.3.2015)
Nyní je příznivé období pro večerní pozorování planet Jupiter a Venuše. Venuši najdete snadno. Je to nejjasnější objekt na obloze po Slunci a Měsíci a večer ji spatříte nad západním obzorem. Dobrým malým astronomickým dalekohledem je možné při zvětšení kolem 80x rozeznat její fázi. Venuše je nyní od Země dále než Slunce, a i když se vytrvale k Zemi přibližuje, je zatím ještě i v dalekohledu malá. Jupiter naleznete vysoko nad jižním obzorem v souhvězdí Raka. Souhvězdí Raka je západně od výrazného souhvězdí Lva. Ale planetu Jupiter nepřehlédnete, je to nejjasnější objekt široko daleko. Již malý dalekohled odhalí všechny čtyři velké měsíce Jupitera a zploštělý kotouček samotné planety. Při větším zvětšení uvidíte už i detaily pásové struktury oblačnosti. Snímek Jupitera pořízený čočkovým dalekohledem s objektivem o průměru 127mm si můžete prohlédnout zde.
Spektroskopický rozbor další Be hvězdy (14.11.2014)

Přemýšlíte o vánočním dárku pro potomka? (17.10.2014)
Zajímá se váš syn nebo dcera o hvězdy, planety, o noční oblohu a její krásy? V sekci Hvězdářské dalekohledy pro děti a začátečníky najdete několik vhodných astronomických dalekohledů. Dalekohledy v této kategorii jsou lehké a nevyžadují velký prostor pro pozorování ani pro uložení. Jednoduchý dalekohled, malá mapka a knížka zcela stačí k občasnému zkoumání povrchu Měsíce, objevování dvojhvězd a mlhovin a sledování Saturnu s prstenci nebo Jupitera a jeho měsíců. V nabídce máme malé čočkové a zrcadlové dalekohledy na azimutálních montážích, některé i s navigačním systémem. Pasivní systém malému hvězdáři ukazuje, jak dalekohled natočit k hledanému objektu na obloze, aktivní systém je vybavený servomotorky a natočí dalekohled k hledanému objektu sám.
Většinu začátečnických dalekohledů máme skladem k okamžitému dodání.
Astronomická spektroskopie pro amatéry (14.10.2014)

Nový navigační systém Bresser GoTo (3.10.2014)
Návrat jednoduchých dalekohledů pro začátečníky (14.8.2014)

Dalekohledy Explore Scientific opět v nabídce (3.6.2014)

Pozorování planety Mars (25.4.2014)

CCD kamery The Imaging Source
Planetární kamery The Imaging Source jsou uživatelsky velmi příjemné přístroje, které umožní i mírně pokročilým amatérským astronomům pořízení pěkných fotografií planet, Měsíce i Slunce. Je-li hlavní překážkou pro zakoupení kamery obava, že nebudete umět s kamerou zacházet, možná vám pomůže stručný návod, jak s kamerami řady IS začít pracovat, který si můžete stáhnout níže. V boji proti zaprášení obrazového senzoru (a to nejen u kamer IS) a následnému nekonečnému čištění předejdete insatlací tzv. "clear filtru". Našroubujete ho do adaptéru před kameru. Filtr je plně propustný v celém potřebném spektrálním rozsahu, tzn. je pro kameru neviditelný a můžete s kamerou manipulovat bez obav s usazení prachových zrnek na čipu. Rádi vám poradíme, jak nejlépe kameru připojit ke konkrétnímu dalekohledu. Kamery je možné použít i pro fotografování pozemních cílů, pro fotografování spekter hvězd, planet a jiných objektů apod.
Skvrnité Slunce (20.6.2013)

Duha do kapsy (28.2.2013)

Držák pro afokální foto (30.1.2013)

Pro sluneční nadšence (30.10.2012)
